Biyografi

Rojin Ülker (D. 1980, Adana)

Adana”da hürriyet mahallesinde doğdu. Çocukluğu pamuk tarlaları ve Adana’nın yoksul mahallerinde geçti. İlk orta öğrenimini Adana’da tamamladı. Lisede iken ilk tiyatro oyunu “Bekleyenler” adlı oyunda oynadı. Oynadığı Türkan karakteri Bulgaristan’da yaşayan Türklerin adının değiştirilmesi ve yaşadıkları zulüm üzerine idi. Tiyatro tozunu yutmuştu. Ve artık bu yoldan vazgeçmeyecekti. Adana Büyükşehir konservatuar tiyatro bölümüne girdi. Daha sonra Ankara Devlet konservatuar sınavlarına girdi. Ve okulu yatılı olarak okudu. Okuldaki başarısından dolayı Papatyalar Türk kadınını güçlendirme ve
tanıtma vakfından burs aldı. Konservatuarın ilk yılında mezun
olacak sınıfın “Taziye” adlı oyununda rol aldı ve bu oyunla Almanya
Turnesine gitti. Okul bittikten sonra yapılan Odision ile Türkiye’yi
temsilen İngiltere’ye gider ve Orada bir yıl çocuk ve gençlik tiyatrosu
yapar. “Hope Street” adlı özel tiyatronun konuğu olarak. Okul bittikten
sonra bir süre Ankara Devlet tiyatrosunda sözleşmeli olarak çalışır.
Daha sonra Adana Devlet tiyatrosunda görev alır. İngiltere’den
döndükten sonra kendisine yapılan albüm teklifini kabul ederek
çocukluğundan beri zaman zaman sahneye çıkıp keyif alarak yaptığı
müzik artık onun profesyonel hayatı olmuştu. Arya Müzik ile ilk
sözleşmesini yaptı. Ancak 5 yıl aradan sonra albüm yapabilmişti. 2000
yılında ilk albümünü yapar. Şirketin istediği koşullarda ve
şartlardadır. Albüm tamamı Türkçedir. “Ya hep ya hiç” ilk albüm oysaki
hayalinde Türkçe Kürtçe şarkıları birlikte söylemek vardır. İlk albümden sonra Sony Müzik Türkiye ile yaptığı anlaşma sonunda 2003 “Si” adlı bir single ve 2004 “Jan” adında 17 track”lık bir albüm yapar. Albüm büyük ses getirir. Ardından 2008 yılında “Deq” dövme adlı albümü büyük ilgi görür. Dmc Müzik firmasından “Çu çu” albümünü çıkarır. Ermenice ve Farsça şarkıların da Kürtçe Türkçe şarkıların olduğu albüm 2011 yılında raflardaki yerini alır. 2015 yılında çoğu bestenin kendisine ait olduğu “Ji Nuve / Yeniden” albümünü çıkarır.
17 track olan albümde ilk kez İngilizce bir eser seslendirmiştir. Kendi firması “RBİ Müzik” firmasını kuran sanatçı, artık albümlerini kendi firmasından çıkarmaktadır. Son olarak Rojin 2018 ile bu yıl dinleyicilerin karşısına çıktı. 2005 yılında aldığı altın kelebek ödülü ile en iyi Halk Müziği Kadın sanatçı seçildi. Birçok reklam filminde oynadı. Bosch, Rinso vb.

Oynadığı tiyatro oyunları; Kanlı düğün, Çamaşırhane, Kiss me kate,
Taziye, Üç kuruşluk opera, Yeşil trampetçi, Asiye nasıl kurtulur?,
Ferhat ile şirin, İstanbul efendisi, Bozuk düzen, Romeo ve Juliet,
Morgan dağından kaçış, Kadınlarda savaşı yitirdi, Kocamla
evleniyorum, Sinema filmleri, Doz Dol hüner selimin yönettiği filmde
Ciwan Haco Nazmi kırık ile başrol oynamıştır. Bunun yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesini başlatan Rojin 2011 depreminde konteyner kentte yaşayan depremzedeler için “Van benim Ben Van’ım” adlı kampanya ile hayranlarına konser vererek topladığı yardım ile ev almıştır. Şarkılarla gelen bu mutluluğu Fenerbahçe Spor Kulübünde paylaşmış, Depremzede çocukları İstanbul’da ağırlamışlardır. Kobane”den gelen mültecilerin ihtiyacını karşılamak için birçok gıda ve mama vb. yardımında bulunmuştur. Diyarbakır çermikte bir ilköğretim okuluna kütüphane ve giyecek yardımında bulunmuştur. 2014 yılında Şengalde yaşanan vahşetten zorla canını kurtaran işid’in kaçırdığı çirkin emellerini gerçekleştirdiği 20 genç kızla “New Life Hello Tomorow” adlı proje ile onlara büyük bir psikolojik destek ve meslek edindirme çalışması yapmıştır. Çatışmalarda bombalanan surdaki yoksul çocuklara bizim çocuklar projesi ile bot, mont vb. kışlık ihtiyaç yardımı yapmıştır. Şırnak”ta çatışmalarda evsiz kalmış ailelere “Bu battaniye içimizi ısıtacak” adlı bir kampanya ile yüzlerce aileye battaniye vb. değişik yardımlarda bulunmuştur. En son Bakırköy cezaevinde yatan Deniz Seki ve bütün kadınlar için moral Konseri veren Rojin, Dilek Demir için Raperin “düşenin dostu olur” adlı kampanya ile cezaevindeki suçsuz nefsi müdafaa yüzünden yatan kadınların ve sanatçı Raperin”in serbest bırakılması için “Düşenin dostu olur” adlı bir kampanya başlatmıştır. Daha önce Adana ve Erzurum Devlet Tiyatrolarında kadrolu oyuncu olarak çalışan sanatçı “Dol” adlı sinema filminde oynamasına izin vermedikleri için devlet tiyatrosundan istifa etmiştir.