-Sanatçı ROJİN ve VAKAD’dan Anlamlı Kampanya

Şarkıcı Rojin, Van Kadın Derneği ile birlikte başlattıkları ‘Van Benim, Ben Van’ım’ projesi kapsamında depremzedeler yararına Irak’ın Süleymaniye kentinde konser verdi. Türkçe ve Kürtçe şarkılar seslendiren Rojin, “Suriyeli kardeşlerimiz için de bir turne yapalım” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, sanatçı Rojin, Vanlı depremzedeler için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Süleymaniye kentinde konser veren ve Van Kadın Derneği ile birlikte ‘Van Benim, Ben Van’ım’ sloganıyla başlattıkları ve tüm geliri depremzedelere gönderilecek olan konser için sahne alan Rojin, seslendirdiği Kürtçe, Türkçe ve Azerice şarkılarla dinleyenlere müzik ziyafeti vermişti.

Yaklaşık 3 saat sahnede kalan ve canlı performansı ayakta alkışlanan Rojin, yaptığı esprilerle de dinleyenlere neşeli anlar yaşatmıştı. Sahnede işadamları ile hayırseverlere seslenen Rojin, hem depremzedeler hem de Suriyeli sığınmacılar için konser vermeye devam edeceğini sözlerine ekleyerek, “Gelin hep beraber şu Rojava’dan gelen kardeşlerimiz için turne yapalım. Hem onlara moral olsun hem de yardım sağlayalım” çağrısında bulunmuştu.

 

Konserden elde edilen gelirin ve yapılan bağışların, Van Kadın Derneği tarafından depremzedelere ulaştırılacağı belirtilmişti.

Konserlerin ardından, Van Kadın Derneği (VAKAD) ile ünlü sanatçı Rojin tarafından başlatılan ‘Van Benim, Ben Van’ım’ kampanyası çerçevesinde Anadolu Konteyner Kenti’nde kalan Subak ile Altıntaş ailelerine ev alındı.

Konteyner kentte anahtar teslim töreninde bir basın açıklaması yapan sanatçı Rojin, şarkıların yalnızlığı övdüğü gibi aynı zamanda birleşmeye ve paylaşmaya çağıran bir iletişim dili olduğunu vurguladı. Vanlı depremzedeler için VAKAD ile birlikte iletişim dilinin şarkılar olduğu bir kampanya başlattıklarını belirten Rojin, “Van Benim, Ben Van’ım” adı altında başlattığımız kampanyamız çerçevesinde toplanan gelirler VAKAD aracılığıyla depremzedelere ulaşacak. Başlangıç olarak da ihtiyaç sahibi olan ve konteynerde yaşayan Subak ailesine Meteoroloji Mahallesi’nde bir ev aldık” dedi.

Irak’ın Süleymaniye bölgesinden başlattıkları kampanyaya Van’da devam ettiklerini ifade eden sanatçı Rojin, “Kampanyamızı Süleymaniye’de başlatmamızın anlamı şudur. Hepimizin bir milliyeti, aidiyeti var. Ancak acının, yokluğun, yalnızlığın ve yoksulluğun milliyeti yoktur” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında sanatçılara da seslenen Rojin, “Başta sanatçılarımız olmak üzere herkesi bu kampanyamızı geliştirmeye, büyütmeye çağırıyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız, birlikte şarkı söyleyerek, ekmeği olmayanlar için ekmek bulmak, üşüyenler için ateş yakmaktır” şeklinde konuştu.

Törende bulunan VAKAD ve Mazlum-Der Van Şubesi temsilcileri ise yaptıkları basın açıklamasında, konteynerlerde kalan ve konut sorunu çözülemeyen 117 aileye toplum olarak destek verilmesi gerektiğini belirterek, “Bugün güzel bir dayanışma örneğini size göstermek amacıyla burada bulunuyoruz. VAKAD ve Mazlum-Der Van Şubesi’nin aracılık ettiği iki güzel çalışmanın sonucunda iki ailemiz ev sahibi oldu. Birincisi sanatçı Rojin’in Kürdistan Özerk Bölgesi’nde verdiği konser sonucunda elde edilen gelir ile konteyner kentte kalan iki çocuğuyla birlikte tek başına yaşayan Gülbahar Subak ile Avustralya’da ‘Her Roj Yek Dolar’ projesi sahibi Mansur Pilatin tarafından da 9 nüfuslu Abdurrahman Altıntaş ailesine ev alındı. Bu çalışmanın öncelikle ülke genelinde sonra da yurt dışında yaygınlaşmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Avustralya’da başlattığı ‘Her Roj Yek Dolar’ kampanyası çerçevesinde elde edilen gelirin her yıl ihtiyaç sahiplerine verildiğini dile getiren Mansur Pilatin de, “Biz orada birkaç arkadaş bir kampanya başlatarak buradaki bir ailemize ev aldık. Vanlı işadamlarından, zenginlerden ve Van’ın ileri gelenlerinden bu konuya el atmalarını ve en azından onların da bir ev alma kampanyasına katılmalarını istiyoruz” dedi.

Depremzedeler adına bir konuşma yapan Ali Ahi ise, bu anlamlı desteklerinden dolayı sanatçı Rojin ve Avustralya’dan gelen Mansur Pilatin’e teşekkür etti.

Anahtarlarını teslim alan Subak ve Altıntaş ailesi gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Tören, sanatçı Rojin’in Vanlı depremzedelere mini bir konser vermesi ile sona erdi.

Milliyet Haber